Jak správně nakupovat oblečení aneb 10 tipů: Jak nekupovat kostlivce do své skříně

07.11.2019

Koupili jste si před 2 měsíci nové tričko a zase se to sepralo, vytahalo, vybledlo a vůbec vám to "nesedí"? Trčí vám to ve skříni jako kostlivec. Jak už mít konečně oblečení, se kterým jste spokojení, je snadno udržitelné a vypadá stále jako nové? Přinášíme pár tipů, jak nekupovat kostlivce do své skříně. Pojďme se podívat na to, co bychom při nákupu měli mít na zřeteli.


1. NENAKUPUJTE NÁHODNĚ NEBO IMPULZIVNĚ. Ano, je to těžké, obzvláště pro ženy...Neznamená to ale, že se musíte vzdát nákupního požitku a radosti z nového oblečení. Jen ten prožitek více naplánujte, jako když si rezervujete stůl v luxusní restauraci a celý týden se na ten večer těšíte. S velkou pravděpodobností to bude větší zážitek než z narychlo koupené bagety na benzince. Projděte si svou skříň, kombinujte jednotlivé kousky, sepište seznam toho, co vám chybí. Zkuste racionálně zvážit účel, pro který ten kousek potřebujete a s čím jej budete kombinovat. Nikdy nekupujte jeden kousek oblečení, pokud nevíte, s čím ho budete nosit.

2. IDENTIFIKUJTE SVŮJ TYP POSTAVY A JAK SE PODLE TOHO OBLÉKAT. Poznejte své tělo a ujasněte si, které části těla chcete zdůraznit a které skrýt.

Návod s praktickými příklady najdete např. zde pro ženy: https://www.wikihow.cz/Jak-se-obl%C3%A9kat-podle-typu-postavy

Pro muže: https://www.bibloo.cz/inspirace/42-panske-siluety-jak-je-nejlepe-obleknout/

Pamatujte - správný střih je nejdůležitější součástí výběru dobrého oblečení.

3. ZNEJTE SVÉ MÍRY. Změřte se, míry zapište a noste stále ve své kabelce. Jeden nikdy neví, kdy se budou zrovna hodit :o)

Pokud půjdeme do detailu, změřte tyto míry: Délku od ramene po zápěstí, nejširší část hrudníku nebo poprsí, obvod pasu, délka nohy od třísla ke kotníku, u mužů navíc obvod krku (je důležitý při výběru pánského oblečení), případně obvod hlavy pro výběr čepice nebo klobouku.

4. NEKUPUJTE OBLEČENÍ, U KTERÉHO SE DOMNÍVÁTE, ŽE DO NĚJ ZA PÁR MĚSÍCŮ ZHUBNETE. Taky to znáte? Kupujte si oblečení na svou současnou postavu, které vám padne a nyní na vás vypadá skvěle. Pokud vám nepadne, a právě držíte dietu, nekupujte ho. Odložte nákupy na období, kdy budete s dietou u konce a spokojeni sami se sebou. Ušetříte peníze i pocity úzkosti, které ve vás takové oblečení bude ve vaší skříni vyvolávat. Opravdový kostlivec!

Neméně důležité je při nákupu zohlednit správný střih, provedení a pevnost švů. Oblečení by mělo být pohodlné, nemělo by vám bránit v pohybu.

5. ZKONTROLUJTE, JAK OBLEČENÍ VYPADÁ ZEZADU! Mnoho lidí na tento krok zapomíná. Vyfoťte se (telefon s foťákem má dnes téměř každý). Ujistěte se, že vám oděv nezdůrazňuje to, co nechcete (špatné křivky, příliš těsné atd.)

6. NE VŽDY SLEDUJTE MÓDNÍ TRENDY. Být trendy je fajn, ale pokud trend zrovna nelichotí vaší postavě, nekupujte si ho. Raději si vytvořte svůj vlastní styl.

7. KUPUJTE BARVY, KTERÉ VÁM SLUŠÍ. Měly by to být ty, které lichotí vašemu tónu plety, barvám vlasů a jsou navíc vašimi oblíbenými. Jaký jste barevný typ a jaké oblečení zvolit můžete najít např. zde: https://www.dumlatek.cz/clanek/barevna/

Zbavte se kontrastních barev, tedy těch, které jsou protikladnými k "vašim" barvám (např. fialová se žlutou, modrá s oranžovou, červená se zelenou).

Vždy ale noste barvy, které vás dělají šťastnými. Pokud máte oblíbenou barvu, které neodpovídá vašemu tónu pleti, nevadí, pro vás bude stále "fungovat".

8. POKUD SI MŮŽETE DOVOLIT KOUPIT KVALITNÍ A DRAŽŠÍ OBLEČENÍ, KUPTE SI HO. Ušetříte v dlouhodobém horizontu peníze. Pokud kvalitní boty stojí dvakrát tolik, ale vydrží desetkrát tak dlouho, utratíte mnohem více za deset párů levných bot. Ano, drahé, ne vždy znamená kvalitní. Na druhou stranu kvalitní oblečení je obvykle dražší než špatně vyrobené.

Dobrým indikátorem kvality oblečení jsou švy. Než si kus koupíte, zkontrolujte, že jsou švy ušité rovnoměrně a konzistentně. Špatně ušité švy jsou známkou nízké kvality. Další rada nad zlato, co říkáte?

Všeobecně je lepší mít menší šatník z kvalitními kousky než plnou skříň levných kousků, které se po pár měsících nošení tváří, jako by byly jiné než ty, za které jste u pokladny v obchodě zaplatili.

9. SLEDUJTE SYMBOLY PRO ÚDRŽBU ODĚVU. Kupujte takové oblečení, které jste schopni udržovat. Nekupujte oblečení, na kterém není štítek s materiálovým složením nebo nemá etiketu s doporučeným způsobem údržby (zároveň nesmí být všechny symboly s údržbou textilu přeškrtnuté). Může se stát třeba u lyžařských rukavic, že všechny symboly údržby přeškrtnuté budou. Pak můžete od výrobce žádat doporučený způsob údržby.

10. ZBAVTE SE VŠEHO, CO NENOSÍTE! Projděte si skříň a hledejte kousky, které už nenosíte nebo jste je za poslední sezonu neoblékli. Udělá se vám tak prostor ve skříni i v hlavě pro nové módní kreace. Kostlivci ven!


PÁR DOBRÝ NÁKUPNÍCH TIPŮ:

  • Stálobarevnost oděvu tmavé barvy ověříte tak, že jej přetřete bílým kapesníkem. Pokud zůstane bílý, je látka stálobarevná.
  • Zapáchající oblečení. Pokud vybalíte nově koupený kousek z igelitu a bude "nějak divně chemicky zapáchat", mají to na svědomí přídavné chemické látky (např. formaldehyd). Ty výrobci do tkanin přidávají pro ochranu tkaniny proti plísním a baktériím. Další chemikálie se přidávají pro snadnější žehlení, vyšší nemačkavost nebo jásavější barvy. Můžou však být také spouštěčem tzv. kontaktní alergie, která vám nebo vašemu dítěti může na dlouho velmi znepříjemnit život.
  • Nákup v outletech. V těchto obchodech je možné nakoupit značkové oblečení za výrazně nižší cenu. Je toto zboží doopravdy prvotřídní kvality a značkové, jako očekáváme? Bohužel není. Módní domy vyrábí speciální edice pro outlety. Nejde o to, že by jednotlivé kusy oblečení či doplňků byly podle jiných návrhů, ale mají jinou kvalitu použitého materiálu. Kolekce určené pro outlety jsou z mnohem horších materiálů a gramáž látek je často nesrovnatelně nižší. Některé velké značky dokonce mají divize, které vyrábí pouze pro outlety. Je otázka, zda je to vůbec ještě stejná značka.

Přeji vám při nákupech hodně štěstí, radosti a požitku. Ať se líbíte ;o)