Jak šetřit energiemi a zpomalit opotřebení vašeho oblečení?

07.07.2022

Připravili jsme pro tipy, které vám pomohou ušetřit peníze, zachovat hodnotu vašeho oblečení a snížit uhlíkovou stopu.

Věděli jste, že až 25 % ekologické stopy oděvu pochází ze způsobu, jakým o něj pečujete? A že pouhým zdvojnásobením životnosti oděvu z jednoho na dva roky můžeme přispět ke snížení jeho celkových emisí až o 24 %? Přinášíme vám pár tipů, jak lépe prát, sušit a skladovat své oblečení.

Tipy pro praní oblečení

 • Perte méně často. Většinou jsme zvyklí prát oblečení velmi často. Ve skutečnosti je praní po každém nošení nejen zbytečné, ale může být i škodlivé. Pokud je vaše oblečení jen lehce zašpiněné, zkuste ho nejprve vyvětrat na ramínku. Nezapomeňte, že při každém praní syntetické tkaniny se z ní uvolňují tisíce drobných mikrovláken, která si mohou najít cestu odpadní vodou do řek a moří.
 • Perte na nízkou teplotu. Vysoké teploty mohou látky, jako je bavlna a len, srazit a způsobí rychlejší vyblednutí přírodních barviv. Kromě toho můžete snížením teploty z 60 °C na 30 °C ušetřit téměř polovinu energie potřebné na praní.
 • Pokud jde o hedvábí nebo šifon: perte v ruce, kdykoli je to možné! Tyto látky jsou luxusní právě proto, že jsou jemné. Stačí naplnit umyvadlo studenou vodou, přidat jemné mýdlo (dobře funguje přírodní mýdlo) a oděv ponořit. Vodu mírně rozviřte, nechte prádlo 10-15 minut odmočit a poté jej vyjměte a nechte uschnout.
 • Oděvy perte naruby. Pomůže to zachovat jejich barvu a tvar. Jemnější kousky oblečení můžete také vložit do sáčku na spodní prádlo, abyste je ještě více ochránili.
 • Vyhněte se standardním pracím prostředkům a změkčovadlům, které jsou často plné drsných chemikálií. Zvažte přechod na výrobky s ekologickou značkou, které neobsahují toxiny, jako jsou bělidla s chlorem a fosfáty.
 • Potřebujete odstranit odolnou skvrnu? Většina metod chemického čištění je vysoce toxická, zkuste jedlou sodu. Malá kapka do praní pomůže zbělit bílou barvu, a dokonce odstraní zápach a změkčí tkaniny. Perkarbonát sodný je další alternativou, na kterou někteří přísahají. Tento fantastický bělicí prostředek lze použít k odbarvení, odstranění zápachu a vybělení tkanin. Aktivuje se v horké vodě a je velmi účinný, když se smíchá do pasty a použije jako odstraňovač skvrn. Je bezpečný pro životní prostředí a nezanechává škodlivé zbytky ve vodě na praní.

Tipy pro sušení a skladování oblečení

 • Sušičky nejsou energeticky účinné a jejich používání může časem deformovat tvar vašeho oblečení. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete sušit oblečení naruby a daleko od přímého slunečního světla.
 • Strukturovanější kousky, jako jsou košile, sukně a šaty, sušte zavěšené. Úplety, jemné prádlo a elastické látky, jako je lycra, sušte pokud možno naplocho.
 • Sušení bílého oblečení na přímém slunečním světle může přispět k jeho rozjasnění. Několik hodin by mělo stačit. Buďte však opatrní a pamatujte, že barvené barvy jsou citlivé na světlo (zejména přírodní barviva).
 • Jakmile je oblečení čisté, uložte je na chladném, suchém a tmavém místě. Skříň občas vyvětrejte.
 • Zvažte používání přírodních deodorantů a opalovacích krémů. Pokuste se vyhnout složkám, jako je hliník, který může oblečení zbarvit do žluta a způsobit jeho křehkost.