7 TIPŮ Jak předejít zápachu a usazeninám ve vaší pračce

08.08.2022

Pokud je vaše pračka v létě díky cestování, dovoleným a dětským táborům vytíženější, nenechte si ujít tipy, jak předejít jejímu poškozování a jak ji udržet v bezproblémovém provozu.

PRAVIDELNÉ ČITĚSTNÍ je zárukou dlouhé životnosti vaší pračky. Předejdete tak usazeninám, plísni, vodnímu kameni i nepříjemnému zápachu. Pár minut vašeho času může o několik let prodloužit životnost vaší pračky.

             1. Otírejte GUMOVÉ TĚSNĚNÍ a ZÁSOBNÍK na prášek a aviváž po každém praní

             2. VYPERTE PRÁZDNOU PRAČKU NA NEJVYŠŠÍ MOŽNOU TEPLOTU (90 °C) 1x za 3 měsíce

Vysoká teplota vody zničí veškeré bakterie a odplaví usazenou špínu z hadic i útrob vaší pračky. Nechte prázdnou pračku projet celý cyklus kromě ždímání, které by ji jen namáhalo. Můžete také použít speciální čisticí prostředky.

A ČÍM PRAČKU ČISTIT?

Ocet: používáte OCET pro čištění vaší pračky? Jako kyselina rozpouští vše, co je kyselinou rozpustné, takže i vodní kámen a to je dobře. Stejně tak ale může naleptat některé kovové součástky pračky a líbit se nemusí ani pryžovému těsnění, ani různým čidlům moderních praček. U starších praček, které chcete levně zkusit vyčistit můžete ocet použít, ale u nových praček raději to ODBORNÍCI NEDOPORUČUJÍ.

Je vhodnější používat prostředky přímo určené pro čištění pračky, jako čistící tablety, práškové odstraňovače vodního kamene nebo sáčkové odstraňovače mastnoty a vodního kamene.

           3. VYČISTĚTE FILTR podle návodu na pračku 1x za 6 měsíců

Ve filtru mohou zůstávat usazeniny či vodní kámen a pračka v takovém případě špatně napouští i vypouští vodu. Výrazně tak ztrácí na efektivitě praní.

           4.  NIKDY NEPŘEPLŇUJTE PRAČKU - zatěžujete ložiska i buben pračky

Nejen, že se prádlo dobře nevypere, ale namáháte tím ložiska pračky, ve kterých je upevněný buben pračky. Proto perte raději nadvakrát, než abyste mokrým prádlem pračku přetížili.

          5. ODSTRAŇUJTE VODNÍ KÁMEN - ucpává filtr i hadice a může vážně poškodit vaši pračku

Pokud máte tvrdou vodu, použijte pro každé praní změkčovač vody. 1x za 6 měsíců použijte odstraňovač vodního kamene.

         6. NEŠETŘETE NA PRACÍCH PROSTŘEDCÍCH

Dejte si pozor na levné a neznačkové prací prášky a aviváže. Obsahují velké množství nerozpustných sloučenin, které zanáší trubky a filtry. Ty pak v pračce plesniví, pračka i prádlo pak zapáchá.

          7. NECHTE PRAČKU VĚTRAT po každém praní

Po každém praní byste měli nechat dvířka pračky pootevřená, aby po praní pořádně vyschla. Ve vlhkém prostředí se daří plísním, ve kterých rozhodně prát nechcete.

Níže najdete slíbený KALENDÁŘ PRO ČIŠTĚNÍ VAŠÍ PRAČKY. Můžete si do diáře zapsat, kdy máte pračku vyčistit.

S přáním pěkných letních dní 

Lucie a Valerie